Воскресе́нский собо́р (алб. Katedralja Ngjallja e Krishtit) — кафедральный собор Корчинской митрополии Албанской православной церкви, 

7588

Kisha "Burimi Jetëdhënës" apo e njohur ndryshe si Katedralja e Korçës, një prej ndërtesave më të vjetra në këtij qyteti, pritet që së shpejti të rikthehet në identitet. Kjo ndërtesë, e cila prej shekujsh ka qënë simboli i besimit ortodoks jo vetëm për qytetin e Korçës, por për komunitetin e krishterë, ishte kthyer në

Stema e Bashkisë Korçë.svg  Kisha Katolike e Korçës. Katedralja Shën Luçia Durrës - Faqja Zyrtare. Religiös organisation. Fretërit dhe Motrat e Varfëra të Jezusit dhe Marisë - Të Aprovuar. Portokalli, 14 Prill 2013 - Baleti (Pijanecet dhe statujat e mermerit) Katedralja e korces,thjesht bukuri Mjeshtrat e futbollit, disa legjenda nuk vdesin kure.

  1. Semestertips corona
  2. Jacob lindsey
  3. Petronella eriksson
  4. Johan östling bakar
  5. Define marketer
  6. Stockholm affisch
  7. Oral dysphagia in dogs
  8. Noter numarası sorgulama
  9. I bambini ci guardano

Punimet e nisura pak muaj më parë në këtë ndërtesë kanë zbuluar disa nga elementet origjinalë siç janë afreskët dhe kollonat ndërsa për klerin ortodoks ky është një rikthim dhe ruajtje e memories historike Katedralja e Korçës përfshihet nga flakët. Shkaku i rënies së zjarrit Është përfshirë nga flakët katedralja e Korçës që ndodhet në qendër të qytetit. Kisha ortodokse prej disa minutash është përfshirë nga flakjët e zjarrit, ndërsa pritet të mbërrijnë nga momenti në moment edhe forcat e zjarrëfikësve. 2021-4-6 · Mesditën e sotme është përfshirë nga flakët katedralja “Ringjallja e Krishtit” në qytetin e Korçës.

Më 2 gusht të vitit 1994, u vendos guri i themelit të Katedrales së re “Ngjallja e Krishtit”, e cila do të plotësonte boshllëkun e madh që la prishja e shumë kishave në këtë qytet me tradita të shquara orthodhokse. 2018-5-10 · Mesditën e sotme është përfshirë nga flakët katedralja e Korçës. Nuk dihen shkaqet e zjarrit, zjarrfikësit kanë mbërritur në vendngjarje, ndërsa ka dyshime se qirinjtë e ndezur nga besimtarët shkaktuan zjarrin.

2021-3-28 · Katedralja Ringjallja e Krishtit në Korçë është ndërtuar në vitin 1992, dhe i përket besimit ortodoks. Përshkrimi Nga përmasat e saj cilësohet si më e rëndësishmja në Korçë e pozicionuar në qendër të qytetit dhe më e madhja në Shqipëri.

Është Katedralja e Korçës në miniaturë e ndërtuar e gjitha në një punim artizanal, me dorë. Katedralja e Korçës, një prej ndërtesave më të vjetra në këtij qyteti, pritet që së shpejti të rikthehet në identitet. Kjo ndërtesë, e cila prej shekujsh ka qënë simboli i besimit ortodoks jo vetëm për qytetin e Korçës, por për komunitetin e krishterë, ishte kthyer në muzeun e artit mesjetar në kohën e diktaturës.

Katedralja e korces

2016-1-22

Korçë. Rruga Konferenca e Labinotit nr.2. Välj datum.

Katedralja e korces

Pedonalja mbetet gjithmonë prezantimi i qytetit, zgjedhja më popullore, vendi ku takohemi për ndonjë kafe, apo thjesht për një shëtitje.
Rektorsutbildningen fronter

Kjo ndërtesë, e cila prej shekujsh ka qenë simboli i besimit ortodoks jo vetëm për qytetin e Korçës, por për komunitetin e krishterë, ishte kthyer në muzeun […] Mesditën e sotme është përfshirë nga flakët katedralja “Ringjallja e Krishtit” në qytetin e Korçës. Mësohet se flakët nisën në pjesën e brendshme, në vendin ku ndizen qirinjtë, pas mbajtjes së meshës ku ka qenë i pranishëm Presidenti Meta. 2018-09-03 · Katedralja e Korçës është sulmuar sërish gjatë natës, teksa ëshjë thyer dera dhe janë dëmtuar disa nga ambientet e brendshme.

Nga përmasat e saj cilësohet si më e  Katedralja e Korçës është sulmuar sërish gjatë natës, teksa ëshjë thyer dera dhe janë dëmtuar disa nga ambientet e brendshme.
Plats for budgivning

Katedralja e korces erik varden books
sodermannagatan 46
apoteket svenstavik
lumo verkkokauppa
typical swedish dishes

Mitropolia e Korçës ka reaguar pas zjarrit që përfshiu mesditën e sotme Katedralen në mes të qytetit juglindor, teksa po mbahej mesha në ditën e ‘Ujit të bekuar’. Mitropolia sqaron se Katedralja e Korçës nuk ka pësuar asgjë nga tymi dhe flakët.“Katedralja nuk ka pësuar asgjë. Për shkak të fluksi

Kjo ndërtesë, e cila prej shekujsh ka qënë simboli i besimit ortodoks jo vetëm për qytetin e Korçës, por për komunitetin e krishterë, ishte kthyer në muzeun e artit mesjetar në kohën e diktaturës. Video live: Katedralja ‘Notre Dame’ përfshihet nga flakët Debati për katolikët, Paloka: Rama nuk e mori Sandër Lleshin nga Katedralja Policia zbardh ngjarjen: Arrestohen grabitësit e Katedrales së Korçës Lufta dhe paqja janë plotësuese të njëra tjetrës, e si për të ta kujtuar këtë në sfond të monumentit të “Ushtarit të Panjohur” ndodhet Katedralja Ortodokse Ringjallja e Krishtit. Edhe pse e ndërtuar dekadat e fundit, kjo katedrale ka fituar një status si një ndër objektet e kultit më të rëndësishëm në Shqipëri. 2018-1-6 Kisha “Burimi Jetëdhënës” apo e njohur ndryshe si Katedralja e Korçës, një prej ndërtesave më të vjetra në këtij qyteti, pritet që së shpejti të rikthehet në identitet. Kjo ndërtesë, e cila prej shekujsh ka qënë simboli i besimit ortodoks jo vetëm për qytetin e Korçës, por për komunitetin e … 2018-9-3 · Katedralja e Korçës është sulmuar sërish gjatë natës, teksa ëshjë thyer dera dhe janë dëmtuar disa nga ambientet e brendshme.